Hyōhō Niten Ichi-ryū

Hyōhō Niten Ichi-ryū (二天一流) ugrubo može biti preveden kao "Škola strategije koja spaja dva neba". Klasificiran je kao koryū (drevna) škola, najpoznatija po svojoj simultanoj uporabi dva mača (katane i wakizashija). Osnovao ju je legendarni samuraj Miyamoto Musashi.

Miyamoto Musashi

Miyamoto Musashi stvarna je osoba iz japanske povijesti. Rođen je u XVII. stoljeću, a danas je poznat zbog dva svoja velika postignuća: kao vrstan borac koji je pobijedio u više od šezdeset borbi i porazio slavnog samuraja Sasakija Kojiroa, te kao autor jednog od najvažnijih djela koje govori o japanskom umijeću strategije i taktike, Knjige pet prstenova ili Gorin no Sho. Bio je izuzetan na puno načina.

 

Nije poznato da je Miyamoto Musashi mačevanje učio kod nekog učitelja, ali zna se da ga je podučavao otac, Miyamoto Munisaï, i sam vrstan mačevalac i majstor u rukovanju jittom. Međutim, zabilježeno je da je vrlo rano počeo kritizirati umijeće svog oca. S osamnaest godina počinje putovati Japanom i stjecati znanja, boreći se u dvobojima na život ili smrt, te upoznavati i usvajati vještine iz različitih škola mačevanja.

 

Proširi tekst

U to vrijeme u Japanu tehnike i vještine savladavanja protivnika koje su se podučavale unutar pojedine škole čuvale su se kao tajna i jedini način na koji ih se moglo upoznati bilo je da se pripadnika pojedine škole izazove na borbu. Za Miyamota Musashija njegovih je šezdeset borbi bilo neophodno da bi mogao usavršiti svoje umijeće.

 

Usprkos sposobnostima nije pronašao gospodara kojem bi svoje umijeće stavio na raspolaganje, iako je na svojim putovanjima susretao mnoge od njih. Sudjelovao je u brojnim bitkama u kojima je mogao potvrditi svoje ideje o umijeću ratovanja. Na kraju se skrasio na jugu Japana na otoku Kyûshû u gradu Kokura (pokrajina Kumamoto). Njegov usvojeni sin Iori ušao je u službu plemića Hosokawe iz Kokure i njegovi potomci još uvijek žive na tom području. Škola Hyôhô Niten Ichi Ryu danas ima sjedište u Kokuri i predstavlja je Majstor Takanori Kajiya, 12. Soke.

 

Miyamoto Musashi je jedan od rijetkih boraca koji su za sobom ostavili pisana djela. Spis Zrcalo umijeća strategije, Hyôdôkyô, napisao je 1605. u dobi od 21 godine, s 57 godina napisao je djelo Trideset i pet uputstava o vojnoj doktrini, Hyôhô sanjû-go-kajô, a svoje najvažnije djelo, Knjigu pet prstenova, Gorin no Sho, kad je imao 61 godinu. U njegovom poimanju svijeta različiti oblici čovjekovog djelovanja nisu razdvojeni jer prema Musashiju samo ako su jedinstveni mogu biti istinski djelotvorni. U njegovom učenju ujedinjeni su ratničke vještine, strategija i duhovno usavršavanje i otuda dolazi ideogram Hyôhô, umijeće strategije i duhovnog učenja.

 

Miyamoto Musashi poziva nas na učenje. Slijedeći primjer Buddhe, on odbacuje autoritete tradicije na način da jedino mi sami, istražujući i ispitujući možemo pronaći put koji trebamo slijediti. Zbog toga je i on sam putovao, izazivajući mačevaoce na dvoboje i upoznavajući se s majstorima različitih vještina. Bavio se pisanjem, kaligrafijom, slikarstvom, kiparstvom, vrtnom umjetnosti, obradom metala. Nikada nije prestao prikupljati ono najbolje od umjetnosti i tradicije Japana svoga vremena. Musashijev duh i njegovo učenje mogu se prepoznati u njegovim djelima, u muzejima, pričama i romanima, kao i u raznim filmovima. I iznad svega zahvaljujući cijelom nizu ljudi, majstora, pomoćnika i učenika koji su stoljećima, sve do današnjih dana, čuvali i prenosili ova znanja.

Kajiya Takanori, 12. Soke

Naš učitelj, Soke Kajiya Takanori, dvanaesti je direktni nasljednik Miyamota Musashija.

 

Ceremonija Soden-shiki održana je 24. studenog 2013. godine u 11h ispred kamene ploče u vrtu dvorca Kokura. Iwami Soke je odstupio, a njegov nasljednik Kajiya Takanori Sensei preuzeo je Menkyo-Kaiden, diplomu najvišeg stupnja, te Jisso Enman no Bokuto, drveni mač - simbole titule i uloge Sokea.

 

Od njezinog osnutka, prenošenje znanja škole predstavlja niz majstora:

  1. Miyamoto Musashi
  2. Terao Kyumanosuke Nobuyuki
  3. Terao Goemon Katsuyuki
  4. Yoshida Josetsu Masahiro
  5. Santo Hikozaemon Kyohide
  6. Santo Hanbe Kiyoaki
  7. Santo Shinjuro Kiyotake
  8. Aoki Kikuo Hisakatsu
  9. Kiyonaga Tadanao Masami
  10. Imai Masayuki Nobukatsu
  11. Iwami Toshio Harukatsu
  12. Kajiya Takanori

Seiho (vještine)

TACHI SEIHO:

  1. 指先 Sassen
  2. 八相左 Hasso Hidari
  3. 八相右 Hasso Migi
  4. 受流左 Uke Nagashi Hidari
  5. 受流右 Uke Nagashi Migi
  6. 捩構 Moji Gamae
  7. 張付 Haritsuke
  8. 流打 Nagashi Uchi
  9. 虎振 Tora Buri
  10. 数喜 Kazuki
  11. 合先打留 Aisen Uchidome
  12. 余打 (アマシ打) Amashi Uchi

 

KODACHI SEIHO:

  1. 指先 Sassen
  2. 中段 Chudan
  3. 受流 Uke Nagashi
  4. 捩構 Moji Gamae
  5. 張付 Haritsuke
  6. 流打 Nagashi Uchi
  7. 合先 Aisen

 

NITO SEIHO:

  1. 中段 Chudan
  2. 上段 Jodan
  3. 下段 Gedan
  4. 左脇構 Hidari Waki Gamae
  5. 右脇構 Migi Waki Gamae